Turbo Air PUF-60-D2R-N 60 1/4" W Undercounter Freezer w/ 2 Sections, 1 Door & 2 Drawers
Free Shipping!
Turbo Air PUF-60-D2R-N 60" Undercounter Freezer with 2 Drawers & 1 Door – PRO Series
Versatile Storage with Drawer and Door Access
Reliable Cooling with Digital Precision
Durable Construction and Easy Maintenance
Product Features
  • 17 cu. ft. capacity
  • Two-section layout with 2 drawers and 1 locking solid door
  • One stainless steel shelf for flexible storage
  • Magnetic gaskets for airtight drawer and door seals
  • Interior LED lighting and fan control
  • High-density polyurethane insulation
  • Temperature range: -10°F to 0°F
  • Digital temperature control and monitoring system
  • Stainless steel cabinet with galvanized steel bottom
  • Self-contained rear-mounted refrigeration system
  • Self-cleaning condenser
  • Uses R-290 hydrocarbon refrigerant
  • 4-in. swivel casters (front locking)
Dimensions & Utilities
  • Overall: 60 1/4 in. W x 32 in. D x 35 3/8 in. H
  • 5.6 Amps, 1/2 HP
  • 115 V / 60 Hz / 1 Phase