Free Shipping!
Turbo Air TOM-60L-UFD-S-1S-N 59" Stainless Steel Horizontal Open Display Merchandiser – 8 cu. ft., 115V
Powered by (2) 3/4 HP compressors, this model utilizes R-290 hydrocarbon refrigerant, a green alternative with an ODP of 0 and a GWP of 3, helping your business stay eco-conscious without sacrificing cooling power. The plug-in configuration makes setup quick and easy with a 115V electrical connection.
Key Features:
  • 8 cu. ft. capacity with stainless steel solid bottom shelf
  • Bright LED lighting for enhanced product visibility
  • Durable stainless steel exterior with tempered glass front and side panels
  • Euro-style open-air design with energy-saving night curtain
  • Rear air discharge system with back-guard and perforated glass for efficient airflow
  • CFC-free high-density polyurethane insulation
  • Digital thermostat with solar-powered thermometer and automatic defrost
  • Self-Cleaning Condenser System for reduced maintenance
  • Environmentally friendly R-290 refrigerant with dual 3/4 HP compressors
  • Simple plug-in installation, 115V electrical connection
Specifications:
  • Overall Dimensions: 58 3/4" W x 33 3/4" D x 38 3/8" H
  • Interior Dimensions: 56 3/8" W x 23 1/2" D x 10 1/2" H
  • Capacity: 8 cu. ft.
  • Electrical: 115V / 60Hz / 1-Phase