Turbo Air TOM-60UC-W-N 60 1/4" Horizontal Open Air Cooler w/ (1) Level – White Exterior, 115v
Free Shipping!
Turbo Air TOM-60UC-W-N 60 1/4" White Drop-In Horizontal Open Display Merchandiser – 8.6 cu. ft., 115V
Key Features:
  • 8.6 cu. ft. capacity for horizontal refrigerated display
  • Open-top design with tempered glass front shield and side walls
  • Brilliant LED lighting enhances product visibility
  • Modern white exterior with stainless steel interior deck and back wall
  • Self-contained refrigeration system with rear air discharge and front air intake
  • Turbo Air Self-Cleaning Condenser System for reduced maintenance
  • Energy-saving night curtain improves off-hour efficiency
  • R-290 hydrocarbon refrigerant with zero ODP and low GWP
  • High-density, CFC-free polyurethane foam insulation
  • Digital electronic thermostat with defrost control
  • Solar-powered digital thermometer for real-time temperature monitoring
  • Plug-in installation—no plumbing required
Specifications:
  • Overall Dimensions: 60 1/4" W x 32 1/4" D x 32 3/4" H
  • Interior Dimensions: 57" W x 23 1/4" D x 11 1/4" H
  • Capacity: 8.6 cu. ft.
  • Compressor: 3/4 HP
  • Electrical: 115V / 60Hz / 1 Phase, 9 7/8-ft. cord with NEMA 5-20P plug