Turbo Air TUF-28SD-N 27 1/2" W Undercounter Freezer w/ (1) Section & (1) Door
Free Shipping!
Turbo Air TUF-28SD-N Super Deluxe 28" Undercounter Freezer
Product Details
  • 6.97-cu.-ft. interior capacity
  • Heavy-duty stainless steel interior and exterior construction for durability and sanitation
  • 1 adjustable stainless steel shelf (won't peel or rust like PVC-coated wire shelves)
  • Self-closing door with stay-open feature for easy loading/unloading
  • High-density, foamed-in-place polyurethane insulation for energy conservation
  • External digital temperature control and display for easy monitoring
  • Temperature holding range: -10°F to 0°F
  • 4-in. swivel casters included for optional mobility
Refrigeration System
  • Self-contained, rear-mounted refrigeration system
  • Self-cleaning condenser automatically removes dust buildup
  • Uses eco-friendly R290 hydrocarbon refrigerant
  • 1/3 HP compressor for powerful and efficient operation
Dimensions & Utilities
  • Overall Dimensions: 27 1⁄2 in. W x 31 in. D x 35 1⁄2 in. H
  • Electrical: 115V / 60Hz / 1 Phase